KÖRFEZ
Seçiniz...
KOY
Seçiniz...
MARİNA
Seçiniz...

BODRUM DA ŞEYTANIN BACAĞI KIRILDI

BAYK KIŞ TROFESİ 7. AYAK

Haber & Fotoğralar:Levent ÇELMEN
Haber Tarihi:28-05-2019 00:12
Son Güncellenme Tarihi:28-05-2019 20:51

7 Ayaktan oluşan 2019 BAYK Kış Trofesinde uzun zamandır hava koşullarının elverişsizliğinden 2 gün planlanan yarışlar ancak bir gün

gerçekleşmekteydi.

25-26 Mayıs tarihlerinde trofenin sonuncu ayağında Yarış Kurulu her iki günde filoya yarış yaptırabildi.

Meteoroloji sitelerinde Cumartesi ve Pazar günlerinin değişik ve düşük rüzgar tahminlerinde bulunmasına karşın, Bodrum Parkuru son ayakta doyasıya

yarışlarını gerçekleştirdi.

25 Mayıs Cumartesi sabahı brifingde ilk olarak  BAYK Komodoru Rıza Tevfik EPİKMEN hoş geldiniz mesajı ve kısa hatırlatmalar yaptı.

Ardından Başhakem Ayberk OLCAY;

“Sizler için alternatifli 10 rota hazırladık. 

Hava tahmini konusunda bir şey söylemek istemiyorum ama

havanın bugün Saat 16.00 ya doğru oturacağını görmekteyiz. 

İlk olarak, IRC A sınıflarına şamandıra yarışı ile başlayacağız.

IRC B ve DESTEK Sınıflarına da kısa 2 coğrafi yarış yaptırmayı düşünüyoruz.

Vakit kalırsa IRC A sınıflarına bir de şamandıra yarışı yaptırmayı planlamaktayız.

Bodrum Liman önünde sezon dolayısıyla alargada bir çok tekne dolu. 

Rotaları ona göre uygulayacağız.”

Brifing bitiminde 40 tekneden oluşan filo hazırlıklarını tamamlayıp Milta Bodrum Marinadan avara olup parkura çıktı.

Rüzgarın tahminlerin üzerinde esmesi günün yarış açısından güzel geçeceğinin habercisi idi.

40 Tekne anlamlı bir törene iştirak etmek için komite botunun etrafında toplandılar.

Telsizden BAYK Komodoru kısa bir süre önce aramızdan ayrılan Yelken Camiasının duayenlerinden Samim ARDUMAN ve senelerdir Bodrum parkurunda

yarışan İhsan YILDIRIM için saygı duruşuna davet etti.

Denize çelenk atıldı.

Parkur hazırlıklarını tamamlayan Komite, günün ilk yarışında tüm filonun BAYK Rotalarından R-2 yi koşacağını anons ediyordu.

Buna göre; Starttan sonra 0.6 mil açıktaki dönüş şamandırası geçildikten sonra önce Çelebi Adası ardından Köçek Sığlığı dönülerek tekrar Bodrum

önlerinde finiş yapılacak

Yaklaşık 12 DM.

Bu sırada rüzgar 210-220 derecelerden 13-15 knotlarda esmekte.

.   

Saat 11.45 de DESTEK sınıfları, Saat 12.00 de IRC B sınıfları ve Saat 12.45 de IRC A sınıfları startlarını gerçekleştirdi.

    

IRC A SINIFLARINDA ÇATIŞMALI STARTLAR

IRC A 2 sınıfındaki ORSA-CHEESE SAILING ile EXIT çatışmasında, EXIT in kırılan bastonu takım sporcularından birinin ayağını yaraladığı için, EXIT

starttan sonra yarışı terk ederek marinaya döndü.

Baston, ORSA-CHEESE SAILING in vardavela tellerini kopardı.

Kopan telle yarışa devam eden takım, trapezlerde zorlandı.

   

Ayni startta ZARGANA BRAVO SAILING, STORMY-WINDY SAILING çatıştı.

Çatışma sonunda STORMY-WINDY SAILING bordosu su hattına yakın bir yerde küçük bir delik açıldı.

Tunca ÇALIŞKAN açılan deliği bantlayıp, yarışa devam etti. Tüm ayak boyunca tek kontra ile kendini koruyup trofeyi tamamladı.

   

Dönüş şamandırasından sonra Görecek Burnu önlerinde rüzgar daha kuvvetli esiyordu bu alana giren teknelere.

Bu mevkide AURORA X den bir eleman denize tam düşerken kurtarıldı.

Çelebi Adası’ndan sonra Köçek sığlığını dönen tekneler balonla finişe geçtiler.

Köçek sığlığında rüzgarı iyice yakalayanlar finiş mevkiine yaklaşırken rüzgardan yana o şansı yakalayamadılar.

Ayni zamanda yönünde oynaklıklar yapan rüzgar balonlarla dansı zorunlu kıldı.

Günün ilk yarışında finişler alındığında;

IRC A 1 de DEFİNE (Yücel ÖZBEK-Selim KAKIŞ)

IRC A 2 de ORSA-CHEESE SAILING (Tora KUTOĞLU)

IRC A 3 de HENİ (Eser İNCE)

IRC B 1 de LIQUID SKY (Eren YÖNTEM)

IRC B 2 de BLUES 1-ÇORLU SAILING TEAM (Mustafa SÖYLER)

DESTEK Sınıfında DENİZ CADILARI-NORA (Bade TANOBA)

rakiplerini geride bırakan tekneler oluyorlardı.

   

ŞAMANDIRA İŞİ ZOR BE HOCAM

İkinci yarışın hazırlıklarına başlayan yarış kurulu, BAYK Rotalarından coğrafi R-4 rotasının koşulacağını anons etti.

Rüzgar gerçekten çok oynuyordu.

Bodrum start ve finiş olmak üzere Çelebi Adası ile Tavşan Burnu arasında yarışacak filo.

Yaklaşık 15.5 DM.

Saat 15.15 de DESTEK, 15.30 da IRC B ve 15.45 de IRC A sınıfları startlarını gerçekleştirdi.

Artık 240 derecelere oturan rüzgar 15-19 knot aralığında esmekte idi.

Sertleşen rüzgar filonun hızlı koşmasına sebep oluyordu başlarda.

Şakıl sorunu yaşayan KAPKARA yaptığı anonsla yarıştan çekileceğini duyurdu.

Bu sorun takip ettiğimizde KAPKARAYI iki günde de bırakmadı.

   

Çelebi Adası’nı dönüp gelen tekneler Karaada anakara arasında seyrederken rüzgarın farklı alanlarına yakalandılar ya da tercih ettiler.

Tavşan Burnu’na balonlarla rota tutarlarken Karaada kıyıları rüzgar yönünden fukaralık gösterirken, Bodrum kıyıları oldukça cömertti.

Uzaktan bu alanları görenlerin bile bile yanık alanlara girmesini de anlayamadık.

   

Tavşan Burnu şamandırasını dönen tekneler adeta şov yapar gibi orsa seyriyle finişe yaklaşırken güzel görüntüleri de armağan ediyorlardı.

 

DESTEK MESTEK BİLMEM ABLA

DESTEK sınıfında yarışan DENİZ CADILARININ performansı da gerçekten çok iyi idi.

İlk finişleri hiç kaptırmadılar. Diğer sınıflarla farkı kapattırmadılar.

   

Günün 2. ve son yarışı bittiğinde;

IRC A 1 de DEFİNE (Yücel ÖZBEK-Selim KAKIŞ)

IRC A 2 de ORSA-CHEESE SAILING (Tora KUTOĞLU)

IRC A 3 de HENİ (Eser İNCE)

IRC B 1 de SAFİNAZ (Ayşe KORALTAN)

IRC B 2 de BLUES 1-ÇORLU SAILING TEAM (Mustafa SÖYLER)

DESTEK Sınıfında SİRENA (Murat TOPRAK)

rakiplerini geride bırakan tekneler oluyorlardı.

   

Trofe süresince Cumartesi akşamı bir önceki ayağın ödül töreni gerçekleşmekteydi.

Ama ödüller Pazar günü kapanış töreninde verileceği için bu gün tören yok.

26 Mayıs Pazar sabahı, dünü aratmayan bir hava var. 

Rüzgar esecek ama biraz nazlı.

Samsun’a gidip dönmek üzere olan BODRUM OKUL GEMİSİ ni karşılayacağız.

Tüm filo Görecek Burnu mevkiine hareket ediyor.

Görünürlerde Okul Gemisi yok. 

Rüzgarda yok.

“Bulunduğumuz mevkide yoksa, yoktur” derken ufak ufak geliyor batıdan. Yine oynak.

7-8 knotları bulduğunda komite start işlemlerine başlıyor.

   

BAYK Rotalarından Coğrafi R-1 rotası koşulacak.

START SIRASI DEĞİŞTİ 

İlk start IRC A ların. Ardından DESTEK ve IRC B sınıfları. 

   

Saat 12.35 de IRC A sınıfları start ediyorlar.

Gurubun çıkışı bizim bulunduğumuz şamandıra tarafından.

Şamandıra etrafına yığılan tekneler, bağrışmalar ve kevlar sesleri ile start çizgisini geçip parkurda koşmaya başlıyorlar.

   

Saat 12.50 de DESTEK, 13.05 de IRC B sınıfları startlarını gerçekleştiriyor.

   

Biz Köçek Sığlığı arkasında yerimizi alıyoruz. Dönüş şamandırasından sonra farklı taktikleri görebiliyoruz.

NOMAD TURX oldukça açığa çıkıyor. 

Filonun önünde KAPKARA ilk olarak geliyor sığlığa. Arkasında BOREAS var.

Takiğteki teknelerle çok fark var ama...

   

YENİ BİR START MI?

Rüzgar kalıyor bu mevkide. 

Yeni bir start mı yaşanacak buradan?

Öncü tekneler sığlığı güneyden çok açık alıyorlar ve de rüzgar yok.

Biz basın teknesinin üstünden görüyoruz.

Çabaladıkları alan parkurun en yanık mevkii.

Arkadan gelenler sığlığı yavaş yavaş bordalayıp dar dönüyorlar.

Şanslarına rüzgarda yardımcı oluyor.

   

DEFİNE, ORSA-CHEESE SAILING en keskin dönüşleri yapıp balon açarken hata yapmayanlar. 

Sığlık geçilip, dönüş şamandırasına rota tutulurken malum mevkiin değişken rüzgarı baloncularla oyun oynuyor durmadan.

Rüzgar gücünde bir azalma yok.

     

Filo öncüleri şamandırayı dönmeden Yarış Kurulu rota kısaltmayı anons ediyor.

Çelebi Adası dönülmeyecek. Dönüş şamandırasından sonra finişe geliyor tekneler ve çekişme kendini belli ediyor.

Finişe  ikili üçlü girenler, art arda öten düdükler 7 ayaklık trofenin son düdükleri oluyor.

Hiç bir takımın “Benim Yerim Garanti” diyemediği, rakibin soluğunun havuzlukta hissedildiği yarış sona erdiğinde:

IRC A 1 de DEFİNE (Yücel ÖZBEK-Selim KAKIŞ)

IRC A 2 de ORSA-CHEESE SAILING (Tora KUTOĞLU)

IRC A 3 de EXIT (Emre DERMAN)

IRC B 1 de FORTUNA (Ali KORKMAZ)

IRC B 2 de BLUES 1-ÇORLU SAILING TEAM (Mustafa SÖYLER)

DESTEK Sınıfında DENİZ CADILARI-NORA (Bade TANOBA)

rakiplerini geride bırakan tekneler oluyorlar.

Akşam Trofe kapanış töreni var Milta Bodrum Marinada.

Hazırlıklar tamam, bol kupa dağıtılacak.

BAYK Kış Trofesi 6. Ayak, 7. Ayak ve Trofe kupaları sahiplerini bulacak.

Töreni havadan da görüntüleyelim istedik.

En şık kostümleriyle bu anlamlı törene gelmiş takımlar.

Öyle ya tam 7 Ayak tüm koşullarda mücadele ettiler ve de sonuna geldiler.

6. ve 7 Ayak ödüllerinden sonra sıra Trofe Genel sonuçları ve ödüllerine geliyor.

   

BAYK Kış Trofesini sınıflarında lider tamamlayan tekneler;

IRCA A 1 de DEFİNE (Yücel ÖZBEK-Selim KAKIŞ)

IRC A 2 de ORSA-CHEESE SAILING (Tora KUTOĞLU)

IRC A 3 de HENİ (Eser İNCE)

IRC B 1 de FORTUNA (Ali KORKMAZ)

IRC B 2 de MINX HEDEF YELKEN (Yiğit EROĞLU)

oluyorlar.

Trofenin Büyük Kupasını

ORSA-CHEESE SAILING (Levent PEYNİRCİ)

Alıyor.

Sonuçlar belli olup, ödüller sahiplerini bulurken biz de organizasyonun, yarış kurulunun ve katılımcıları görüşlerini alalım istedik.

RIZA TEVFİK EPİKMEN

(BAYK KOMODORU)

“Biz trofenin iyi geçtiğine inanıyoruz. Ama bunu değerlendirecek olan katılımcılar.

Bu gün Trofe ile ilgili bir anket formları gönderdik kendilerine. 

Esas değerlendirmeler, bu geri dönüşlerden sonra ortaya çıkacak.

Tüm kış, küresel ısınma, iklim değişiklerinin rüzgarlara sürprizler yaptırdığını gördük, yaşadık.

Buna rağmen IRC A larda 18 yarış yaptık. IRC B lerde 14 yarış planlanmıştı, 13 ünü gerçekleştirdik.

Bu yıl Bodrum’da Bodrum gibi yarış yapmak istedik. 

Daha uzun, daha coğrafi rotalar.

Teknelerin bağlanıp gidilmesi yerine pontonlarda yaşanması, takımların bir biri ile dostluklarını ilerletmelerini istiyoruz.

Ülkedeki ekonomik olumsuzluklardan dolayı sponsorsuz trofeyi gerçekleştirdik. Tabii bu çok zor oldu.

Yaz aylarında ilave bir yarış olabilir. Bir sponsorla bu konuda görüşmelerimizi sürdürmekteyiz.

Tabiki yıl sonunda güz trofemiz olacak.

Gelen anket sonuçlarına göre 2020 kış trofemizi planlayacağız.

Amacımız katılımın, rekabetin çok olduğu yarışlar gerçekleştirebilmek.”

DENİZ CADILARI

“Takım olarak bu parkurda 7. Kış Trofemizi tamamladık. 

Tamamı kadınlardan oluşan, farklı teknelerle yarışan ve yeni kadınların gelmesi ile giderek büyüyen bir takımız.

Uzun birlikteliğimiz uyum getirdi. 

O da başarıları daha kolay getiriyor.

Daha önce B gurubunda yarışıyorduk.

Ama A gurubundaki bazı tekneler B gurubuna gelince IRC puan aralığı çok yüksek tutulduğundan dengesiz bir gruplama oldu. 

Bu sebeple geçen yıl sıkıntı yaşamıştık.

Tüm bunları, gönderilen ankette cevaplayacağız.

A gurubunda reyting aralığı çok düşük, B de çok yüksek. 

A da 3 tekne B de 10 tekne yarışıyor.

Tüm bunlar adil bir şekilde düzenlenirse iyi olur.”

LEVENT PEYNİRCİ

(ORSA-CHEESE SAILING)

“Bu sene yeni bir ekiple trofeye dahil olduk. 

Gurupta iddialıydık, OverAll da kazanır mıydık  kestiremiyorduk.

Ama ikisinde de birinci olmamız, hele yeni bir ekiple bizi mutlu etti.

BAYK Kış Trofesi her yıl keyifli geçiyor. 

Bu yıl katılımı az bulduk.

Muhtemelen geçmiş yıllarda yapılan hatalar buna sebep oldu.

Umarım eski seviyesine gelir.

ALİ KORKMAZ

(FORTUNA)

“Bu yıl trofe, yarış parkurları konusundaki alternatifler ve seçimlerle çok iyi geçti.

Uygulanan sistem geçen senelere göre bizleri mutlu etti.

İnşallah gelecek yıllarda da ayni mutluluklarla yarışlarımızı gerçekleştiririz.”

ALBERK OLCAY

(BAŞHAKEM)

“Yarış Kurulu olarak zorlu bir trofe atlattığımızı düşünüyoruz.

IRC A Sınıfındaki teknelerden bazıları diğer parkurlardaki yarışlara katılmaya gidince, bu sınıfta sayı azalmış oldu.

Buna rağmen IRC B Sınıfında artış oldu. 

Bununda olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Trofe boyunca bu kadar değişkenlik gösteren coğrafi şartlarda en iyi gayreti gösterdik.

BAYK tarihinde bazı ilkler yaşandı.  

Planlanan yarış sayıları çok az eksikle gerçekleşti.

Meteoroloji uzmanlarının tarif ettiği değişken Bodrum rüzgarları trofe boyunca hakimdi.

Bu da şamandıra yarışından çok, kısa coğrafi yarışlar yapmamıza sebep oldu.

Son 2 ayakta  yoğun deniz trafiği ve değişken rüzgara rağmen coğrafi ağırlıklı rotalarla eksik yarışları tamamlamaya gayret ettik.

20120 de daha stabil rüzgarların olmasını dileriz.”